Władca pierścieni
Dlaczego seria “Władca Pierścieni” uznawana jest za arcydzieło gatunku fantasy?

Dlaczego seria “Władca Pierścieni” uznawana jest za arcydzieło gatunku fantasy?

J.R.R. Tolkien uznawany jest za najważniejszego pisarza w dziejach fantasy. To właśnie on wykreował specyficzny świat przedstawiony, na którym oparło się wielu późniejszych pisarzy w tym nurcie. Pojawia się on w “Hobbicie” albo “Sirmarillion”, ale największy sukces odniosła seria “Władca Pierścieni“. Dlaczego jest ona uznawana za arcydzieło fantasy i on czym ona właściwie opowiada?

O czym opowiada “Władca Pierścieni”?

J.R.R. Tolkien początkowo stworzył świat Śródziemia w książce “Hobbit”. Była ona jedynie wstępem do poważniejszej opowieści, która dotychczas była poświęcona raczej młodszym czytelnikom. Seria “Władca Pierścieni” wykorzystała świat fantasy do opowiedzenia ambitniejszej historii, gdzie jednak główną rolę dalej pełnili malutcy hobbici. Najważniejszą postacią serii jest Frodo, do którego przez przypadek trafił tytułowy pierścień. Nie jest to jednak pierwsza lepsza biżuteria, ale źródło zła, którym włada antagonista Sauron. Celem Froda i jego drużyny Pierścienia będzie zniszczenie go w Górze Przeznaczenia.

Dlaczego “Władca Pierścieni” jest uznawany za tak ważną serię?

Literatura fantasy przed “Władcą Pierścieni” nie była uważana za coś poważnego. J.R.R. Tolkien dzięki swojemu dziełu trwale zmienił postrzeganie gatunku. Wykreowany przez niego świat był jednocześnie baśniowy, ale przypominał pod pewnymi względami ten prawdziwy. Tak samo jak zachowania bohaterów czy walka o władzę. To także wprowadzenie do opowieści wielu stworzeń znanych dotychczas jedynie z lokalnych mitologii. Do fantasy na zawsze przedostały się orki, elfy albo enty.

Władca Pierścieni” to nie tylko rewolucyjna seria, ale też przede wszystkim świetnie napisana. Żaden z wielu pojawiających się wątków nie zaburza wciągającej opowieści o walce dobra ze złem. To także wspaniała historia o przyjaźni, która pokonuje znacznie silniejszych liczbowo przeciwników. Historia świetnie sprawdziła się również jako ekranizacje, które zdobyły mnóstwo nagród i biły prawdziwe rekordy frekwencyjne w kinach. Pozwoliły one jeszcze bardziej wyróżnić się serii książek.