Władca pierścieni
Fantastyczny “Władca pierścieni”

Fantastyczny “Władca pierścieni”

Są takie książki, które przenoszą w inny świat. “Władca pierścieni“, to powieść J. R. R. Tolkiena, w której autor dosłownie stworzył inny świat. Jest to rzeczywistość pełna magii, dziwnych stworzeń, niesamowitych bohaterów.

Walka dobra ze złem

Trzytomową powieść J. R. R. Tolkien oparł  na dobrze znanym motywie odwiecznej walki dobra i zła. Często same postaci muszą podejmować walkę z własnymi słabościami i ograniczeniami. Mimo, iż książka pełna jest dziwnych i fantastycznych stworzeń, to one także posiadają zwyczajne ludzkie wady i zalety. To sprawia, że “Władca pierścieni” staje się jeszcze bliższy czytelnikowi. W książce nie brakuje z jednej strony heroicznych, bohaterskich czynów, a z drugiej zwykłych ludzkich słabości, potknięć i błędów.

Niesamowite stworzenia

W trylogii “Władca pierścieni” obok ludzi autor stawia fantastyczne stworzenia. Z jednej strony są to sympatyczni hobbici, a z drugiej groźni orkowie. Na kartach powieści czytelnik poznaje niesamowity świat dostojnych elfów, a także nieco rubasznych krasnoludów. Tolkien pokusił się nawet o stworzenie mówiących drzew. Świat stworzony w powieści jest z jednej strony podobny do rzeczywistego, ale z drugiej zupełnie od niego inny. Tolkien stworzył nie tylko nowe stworzenia, ale też fantastyczne miejsca. Wszystko to zostało dodatkowo okraszone odrobiną magii.

“Władca pierścieni” – ekranizacja

Popularność i potencjał książki Tolkiena przyczynił się do powstania trzech filmów, każdy na podstawie jednej z części trylogii. Ekranizacja została nakręcona z niesamowitym rozmachem. Filmy trzymają w napięciu do samego końca. Warto przed obejrzeniem filmu, przeczytać całą trylogię. Pozwala to lepiej zrozumieć niektóre symbole i zachowania postaci. Także osoby, które już mają za sobą seans z filmami znajdą coś dla siebie podczas lektury. Książka daje szerokie pole dla wyobraźni czytelnika.

Władca pierścieni” to powieść absolutnie wyjątkowa. Autor wykazał się niebywałą wyobraźnią tworząc fantastyczne postaci i świat, opisane w książce. Dlatego też jest ona ponadczasowa i bezkonkurencyjna.